آیا می‌توان کیفیت عسل‌ها را براساس رنگ و مزه آنها درجه‌بندی کرد؟

عسل براساس تنوع گیاهی و آب و هوایی دارای درصدهای متفاوت از ویتامین‌های متعدد E,K,C,B و املاح معدنی منیزیم، پتاسیم، کلسیم، فسفر و آهن است و در هر گرم آن حدود 330 کالری انرژی نهفته است . عسل براساس آن که از یک گل یا چندین گل تهیه شده باشد، دارای انوع تک‌گل و چند گل است.

عسل‌های تک‌گل بر حسب این که متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد، رنگ متفاوتی دارد و همین عامل روی طعم آنها نیز تاثیر گذاشته است . به طوری که دامنه طیف رنگ‌های عسل از سفید، کهربایی، عقیقی و حتی قهوه‌ای و سیاه متغیر است. به طور مثال عسل اقاقیا به سفیدی می‌زند ، عسل بهارنارنج زرد طلایی ، عسل آویشن قرمز عقیقی ، عسل گون زرد کمرنگ ،‌ عسل کاکوتی زرد تیره و عسل جنگل‌های شمال زرد مایل به سبز و هر کدام دارای مزه و خواص دارویی بی‌شماری هستند .

عسل‌های روشن طعم ملایم و عسل‌های تیره طعم تندی دارند که انتخاب نوع آنها تنها بستگی به ذائقه افراد داشته و نمی‌توان کیفیت آن را بر حسب رنگ و مزه درجه‌بندی کرد .

ارسال شده توسط گروه تولیدی عسل علم کوه در | 3 نظر | 1500 بار مشاهده شده
اعلایی در اعلایی نوشت:
az koja bayad befahmim ke asal taghalobi nabashe? akhe man shenidam zanboordarha az shekar estefade mikonan
اسماعیل فقیه عبدالهی در اسماعیل فقیه عبدالهی نوشت:
درآشفته بازار کشور که ما درآن هستیم سه نوع عسل موجود است.الف:عسل طبیعی(که زنبور از تغذیه شهد گیاهان عسل تولید میکند) ب:عسل طبیعی و تغذیه ای(که زنبور از تغذیه شهد گیاهان وتغذیه شربت شکر عسل تولید میکند"البته از نظر علمی چنین عسلی نه تنها تقلبی نبوده بلکه همانند عسل طبیعی مفید میباشد")ج:عسل تقلبی(اینگونه عسل که اصلا نباید آنرا عسل نامید"اساسی ترین نگرانی مصرف کنندگان باید چنین محصولی باشد"توسط سودجویان و دلالان عسل در زیر زمین ها و انبار متروکه،از ترکیب خاکه قند وآب،شکر آب رفته و آب ساخته شده که ّزنبور هیچگونه نقشی در تولید آن ندارد، با گلوکوز مصنوعی و اسانس مصنوعی ترکیب شده وبا مقداری عسل طبیعی مخلوط کرده وبا قیمت اندک و سود فراوان به بازار عرضه میکنند که متاسفانه اکثر هموطنان از این موضوع حساس بی خبرند
اعلایی در اعلایی نوشت:
Aghay Abdolahi mamnunam babate pasokhhay khubetoon. hamishe baram soal bud ke chera bazi az asal ha ba inke zahere khob va bastebandie khob daran inghadr arzoon hastan . alan ba dide baztary dar kharide asal eghdam mikonam . baz ham sepas